nyt logo new-generation_2

Sparta New Generation er klubbens eliteudviklingsprojekt for vores allerbedste atleter i alderen 16-22 år. Denne gruppe går efter kvalifikation til internationale mesterskaber (Ungdoms EM, Ungdoms VM, Junior EM, Junior VM, Ungdoms OL, NM U23 og EM U23) og er 1. trin i Spartas talentudvikling.

Gruppen bliver udtaget efter sæsonen (ude) og få kan blive optaget efter indendørssæsonen. Det er en vurdering fra trænerne og ledelsen, om atleterne kan optages i New Generation.

Det er Spartas håb, at vi med denne gruppe kan udvikle vores egen talentmasse og fastholde de bedste i sporten og være fødekæde for Spartas elite.

Sparta stiller følgende krav til deltagerne i New Generation:

  1. Højt resultatniveau
  2. Højt ambitionsniveau
  3. Højt udviklingspotentiale
  4. Være et forbillede for Sparta
  5. Aflevere et målsætningsskema for de næste 3 år
  6. Aflevere en stævneplan
  7. Evaluering 1 gang årligt
  8. Træne min. 5 gange om ugen
  9. Krav om deltagelse i Øst DMU – DMU (inde og ude)
  10. Krav om deltagelse i DM
  11. Krav om deltagelse i holdkampe (DTU, DT samt E-cup)
  12. Krav om deltagelse i træningslejre
  13. Krav om deltagelse i teambuilding og andre udvalgte arrangementer

Målsætning:

3-5 deltagere hvert år til div. ungdoms- og juniormesterskaber.

 

For mere information kontakt:

Charlotte Beiter Bomme, ungdomschef, mobil 21 27 07 48, [email protected]

 

Følgende er udtaget for sæson 2017:

 

Piger Øvelse Træner
Anne Sofie Kirkegaard, 98 400 og 400 hæk Lars Kristiansen
Emma Beiter Bomme, 98 Længde Thomas Offersen
Rikke Andersen, 98 Højde Martin Stensvig
Karoline Mangor, 98 Mangekamp og 100 hæk Michael Jørgensen
Laura Tølløse, 97 Længde og trespring Thomas Offersen
Clara Kall, 99 3000 m Claus Hechmann
Maria Selck, 99 100 m hæk Lars Kristiansen
Anna Mark Helwigh, 00 1500 m og forhindring Kim Birk
Katrine Koch Jacobsen, 00 100 m hæk Bo Lindholm
Sophie Søefeldt, 00 3000 m og forhindring Kim Birk
Ayoe B Røbel, 98 Kugle Carsten Bomme
Drenge Øvelse Træner
Simon Traoré, 98 110 hæk og længde Thomas Offersen
Andreas Lindgreen, 98 1500 og 5000 m Heidi K Jensen
Sebastian Pedersen, 97 Længde Lars Pedersen
Frederik Schou-Nielsen, 96 100 og 200 m Lars Pedersen
William Devantier, 00 800 m Kim Birk Jensen
Mads Lund, 00 Mangekamp Bo Lindholm
Tobias G Larsen, 00 100 m og 200 m Lars P/Michael J
Casper Jørgensen Diskos Carsten Bomme