Sparta Atletik tilbyder alsidig atletiktræning for børn og unge i alderen 6-19 år. Vi er meget seriøse og har en klar målsætning om progression i træningen. Vi er Danmarks bedste og det vil vi blive ved med at være.

Det vil sige jo ældre du er jo mere træner du.

Vores 6-9 årige børn træner 1 gang om ugen

Vores 10-11 årige træner 2 gange om ugen

Vores 12-13 årige træner 3-4 gange om ugen

Vores 14-19 årige træner fra 4 og op til 10 gange om ugen

Ungdomshold

Nedenfor kan du se alle vores grupper og hvornår de træner – vær dog obs på, at vi har venteliste til alle vores hold. Hvis du vil skrives på ventelisten, så skriv til [email protected] – ventetiden kan være op til 2 år.

Holdnavn Årgang Trænere Træningsdage

6-7 års holdet

2010 og 2011 Camilla Voigt, Julie Widstrup, Marquis Caldwell Tirsdag kl. 17-18

8-9 års holdet

2008 og 2009 Frans G Truelsen, Jannie Ottesen, Maj Grevy Ejstrup Torsdag kl. 17-18

10-11 års holdet

2006 og 2007 Jesper Riege, Massin Ait Bouziad, Mie Lorentzen Tirsdag kl. 16.30-18 / Torsdag kl. 17.15-19

12-13 års holdet

2004 og 2005 Andreas Sandfeld, August Hallberg, Augusta Korsgaard, Charlotte Beiter Bomme, Martin Bartholin Pedersen, Nicolai Lind Andersen, Simon Jørgensen Mandag kl. 16.30-18 / tirsdag kl. 16.30-18.30 / torsdag kl. 17-18.30 / lørdag kl. 13-15

Kast – junior

2002 til 1997 Carsten Bomme, Jonathan Sand Groves, Marcus Bygballe Keis Efter aftale

14-15 års holdet

2002 og 2003 Anna Olsson, Peder Pawel Nielsen, Sandra Böll Mandag, tirsdag, torsdag og lørdag

Begynderhold 6-9 år og 10-15 år

2011-2002 Gustav Lundholm Nielsen, Mikkel Lysholdt Petersen, Nicolai Lind Andersen, Nikolaj Graves Mandag kl. 17-18 (6-9 år) og onsdag kl. 17-18.30 (10-15 år)

Mangekamp – junior

2002 til 1997 Bo Lindholm Pedersen Efter aftale

Mellem- og langdistanceløb – junior

2002 til 1997 Kim Birk Jensen Efter aftale

Spring – junior

2002 til 1996 Martin Thorhauge Stensvig, Renata P Nielsen, Thomas Duncan Offersen Efter aftale

Sprint/hæk – junior

2002 til 1997 Katja Salivarra Efter aftale

Ungdomsmotionsløbeholdet

2007 til 2002 Andreas Keblow Kofoed, Caroline Tauson, Dagmar Fæster Olsen Mandag kl. 18-19 / onsdag kl. 18-19 / fredag kl. 18-19