Posted

Sparta ungdom fik åbnet sæsonen på fornemmeste vis og markerede sig hele tiden i toppen. Der blev sat utrolig mange personlige rekorder og dagens høst blev 29 guld, 21 sølv og 18 bronze.

Af de fornemmeste resultater kan nævnes at Karla Schärfe var utrolig tæt på en dansk ungdomsrekord for 12 årige piger i højdespring, da hun havde en hårfin nedrivning på 1.53 m. Pigerne var generelt godt springende i højdespring i dag. 15 årige Laura Nørrung Poulsen forberede sin PR til 1.66 m, mens Rikke Andersen igen fik gang i højder på 1,70 m.

De 16-17 årige piger løben rigtig flot 60 m finale, hvor 3 piger løb under 8 sek. for første gang i deres liv. Allerede efter indledende kunne man se, hvad der var i vente, da først Maria Selck vandt sit heat i 7,96, så vandt Anne Sofie Kirkegaard sit heat i samme tid og til sidst vandt Emma Beiter Bomme sit heat i 8,01. I finalen blev det Maria i fantastiske 7,86 foran Emma der fik 7,93 og Anne Sofie 7,98.

Nedenfor nævnes dagens medaljetagere.

Piger 10 år:
60 m: 1. Emilie Voigt 9,58 – 3. Ingrid Jensen 9,81
800 m: 1. Sofia Thøgersen 2.46,92
Længde: 1. Sofia Thøgersen 3,86 – 2. Emilie Voigt 3,79
Kugle: 1. Ingrid Jensen 6,56
Medaljer: 4 guld, 1 sølv, 1 bronze

Drenge 10 år:
60 m: 1. Vitus Rosenkrands 9,48
800 m: 1. Vitus Rosenkrands 2.46,02
3000 m: 3. Kasper Smith 12.32,67
Medaljer: 2 guld, 1 bronze

Piger 11 år:
800 m: 1. Betty Marie Jensen 2.46,83
3000 m: 1. Josephine Houlbjerg 12.52,70
Højde: 2. Josephine Houlbjerg 1.13
Længde: 1. Betty Marie Jensen 4,20
Kugle: 1. Klara Thers-Sonne 9,12 – 2. Emilie Kirst 7,86
Medaljer: 4 guld, 2 sølv

Drenge 11 år:
60 m: 1. Carl Johan Zachariae 8.86 – 2. Vilhelm Krüger 8.89 – 3. Rasmus Hvorup Jensen 9.12
800 m: 1. Lucas Ravb 2.38,36
Medaljer: 2 guld, 1 sølv, 1 bronze

Piger 12 år:
60 m: 2. Marie Falkebo Jensen 8,73
800 m: 1. Marie Falkebo Jensen 2.35,50
Højde: 1. Karla Schärfe 1.50
Medaljer: 2 guld, 1 sølv

Drenge 12 år:
60 m: 2. Sofus Lassen 8,61 – 3. Rasmus Nickelsen 8,76
Længde: 1. Sofus Lassen 4,91 – 2. Rasmus Nickelsen 4,66
Medaljer: 1 guld, 2 sølv, 1 bronze

Piger 13 år:
60 m: 1. Victoria Lendal 8,62
3000 m: 1. Nikoline Ørum-Nielsen 11.18,55 – 2. Mie Hylling Axelsson 12.31,23
Højde: 3. Clara Paludan 1,31
Kugle: 3. Liv Nedergaard 8,99
Medaljer: 2 guld, 1 sølv, 2 bronze

Drenge 13 år:
60 m: 1. Bertram Costa 8,65 – 3. Anders Bang 8,87
800 m: 1. Anders Bang 2.27,16
3000 m: 1. Noah Nouri 10.54,10 – 2. Christian Lindgreen 11.28,13
Stang: 2. Oswald Carstensen 1,80
Medaljer: 3. Guld, 2 sølv, 1 bronze

Piger 14-15 år:
60 m: 2. Hannah Illum Petersen 8,21
800 m: 1. Olivia Thorsgaard 2.27,34 – 3. Cecilie Boesdal 2.35,29
3000 m: 1. Anna Mark Helwigh 10.21,16 – 2. Matilde Willer 11.11,78
Kugle: 3. Emma Eriksen 10,40
Højde: 1. Laura N Poulsen 1,66 – 3. Selma Staun 1,53
3-spring: 2. Sara Vardar 10,27
Medaljer: 3 guld, 3 sølv, 3 bronze

Drenge 14-15 år:
60 m: 2. Emil Frænde 7,69 – 3. Vincent Plas 7,73
800 m: 2. William Devantier 2.10,00
Stang: 2. Frederik Thede 2,90 – 3. Christian Skylv 2,30
Længde: 1. Emil Frænde 5,86 – 3. Gabriel Lausten 5,28
Medaljer: 1 guld, 3 sølv, 3 bronze

Piger 16-17 år:
60 m: 1. Maria Selck 7,86 – 2. Emma Beiter Bomme 7,93 – 3. Anne Sofie Kirkegaard 7,98
800 m: 2. Maria Andersen 2.22,83
Højde: 1. Rikke Andersen 1,70
Kugle: 3. Emilie Hansen 12,05
Medaljer: 2 guld, 2 sølv, 2 bronze

Drenge 16-17 år:
60 m: 2. Nicolai Lind Andersen 7,37 – 3. Sofus Clausen 7,51
3000 m: 3. Malthe Nielsen 9.43,89
Stang: 1. Aske Petersen 3,80
Længde: 2. Mads Holm 5,93 – 3. Jens Raabyemagle 5,85
Medaljer: 1 guld, 2 sølv, 3 bronze

Piger 18-19 år:
60 m: 1. Laura Tølløse 8,15
Kugle: 1. Amanda L Rasmussen 9,78
Medaljer: 2 guld

Drenge 18-19 år:
60 m: 2. Philip Reynolds 7,39
Medaljer: 1 sølv

Mesterskaberne fortsætter i morgen kl. 9.00