Posted

Fremgang med 2 guld er rigtig rigtig flot og mere end hvad der var forventet. Total medaljescore blev 126 medaljer – 52 guld – 44 sølv – 30 bronze

Der blev igen lavet rigtig flotte resultater af alle og mest imponerende i dag var Maria Selcks 8,88 sek på 60 m hæk hos P17. Trippelsejr blev det til i D17 på 60 m hæk med Simon Traoré først i 8,24.

Der var rigtig mange fine 1500 m løb med Sparta helt fremme i de fleste løb.

Vores ældste sprintere løber ikke 200 m i Ballerup, da der ikke er hævede sving og risikoen for skader er derfor stor. De venter alle til at løbe i Malmö til Pallas-Spelen i næste weekend.

Alt i alt en meget tilfredsstillende weekend.

Piger 10 år:
200 m: 1. Emilie Voigt 31,26 – 2. Sofia Thøgersen 33,07
1500 m: 1. Sofia Thøgersen 5.32,90 – 3. Kaisa Ventrup 6.27,71
Medaljer: 2 guld – 1 sølv – 1 bronze

Drenge 10 år:
200 m: 1. Ali Hakeem 31,60 – 2. Vitus Rosenkrands 31,64
1500 m: 2. Kasper Smith 6.28,33
Kugle: 2. Ali Hakeem 6,78
Højde: 1. Kasper Smith 0,95
Medaljer: 2 guld – 3 sølv

Piger 11 år:
200 m: 3. Betty Marie Jensen 32,04
1500 m: 1. Betty Marie Jensen 5.41,08
Medaljer: 1 guld – 1 bronze

Drenge 11 år:
200 m: 1. Rasmus Jensen 30,43
1500 m: 2. Lucas Ravn 5.09,76
Kugle: 1. Vilhelm Krüger 8,74 – 2. Carl Johan Zachariae 7,93
Højde: 1. Rasmus Jensen 1,33
Længde: 1. Vilhelm Krüger 4,76 – 2. Carl Johan Zachariae 4,58
Medaljer: 4 guld – 3 sølv

Piger 12 år:
200 m: 1. Marie Falkebo 28,69
1500 m: 1. Marie Falkebo 5.08,17
60 m hæk: 2. Karla Schärfe 10,61
Medaljer: 2 guld – 1 sølv

Drenge 12 år:
200 m: 2. Sofus Lassen 28,41
Kugle: 1. Rasmus Nickelsen 10,73
Højde: 1. Rasmus Nickelsen 1,44
60 m hæk: 3. Dhruv Mehrotra 11,07
Medaljer: 2 guld – 1 sølv – 1 bronze

Piger 13 år:
200 m: 1. Victoria Lendal 28,96
1500 m: 1. Nikoline Ørum-Nielsen 5.07,90
Længde: 1. Victoria Lendal 4,97
Stang: 2. Liv Nedergaard 2,00
60 m hæk: 3. Ellen Lawaetz 10,88
Medaljer: 3 guld – 1 sølv – 1 bronze

Drenge 13 år:
200 m: 2. Bertram Costa 28,87 – 3. Oswald Carstensen 31,23
1500 m: 1. Noah Nouri 5.15,19 – 3. Christian Lindgreen 5.19,22
Kugle: 3. Oswald Carstensen 9,19
Højde: 3. Frederik Kjaer 1,38
Medaljer: 1 guld – 1 sølv – 4 bronze

Piger 14-15 år:
1500 m: 1. Anna Mark Helwigh 4.50,71 – 3. Matilde Willer 5.07,20
Stang: 2. Selma Staun 2.90
Længde: 2. Hannah Illum Petersen 5.12
60 hæk: 1. Ida Beiter Bomme 9,66 – 2. Laura N Poulsen 9.80
Medaljer: 2 guld – 3 sølv – 1 bronze

Drenge 14-15 år:
1500 m: 2. William Devantier 4.32,76
Kugle: 2. Alexander Haugeby 12,08
60 hæk: 1. Emil Frænde 9,06 – 3. Andreas Christoffersen 10,52
Medaljer: 1 guld – 2 sølv – 1 bronze

Piger 16-17 år:
1500 m: 2. Maria Andersen 4.58,50 – 3. Clara Kall 5.09,36
Stang: 2. Maria Selck 3.20
Længde: 1. Simone Hjort 5.13
60 hæk: 1. Maria Selck 8,88 – 2. Katrine K Jacobsen 9,26
Medaljer: 2 guld – 3 sølv – 1 bronze

Drenge 16-17 år:
200 m: 2. Louis Henriksen 25,73
1500 m: 3. Malthe Nielsen 4.24,05
Kugle: 2. August Hallberg 12,73
60 hæk: 1. Simon Traoré 8,24 – 2. Sofus Clausen 8,47 – 3. Nicolai Lind Andersen 8,98
Medaljer: 1 guld – 3 sølv – 2 bronze

Drenge 18-19 år:
Kugle: 2. Mads Christiansen 13,81
Medaljer: 1 sølv

 

Resultater