Posted

Foto: FN Sportsfoto – 12-13 års klubmestrene 2019

 

Mere end 80 klubmestre blev i lørdag kåret hos de 12-19 årige og for årgang 2000 var det sidste gang, at de kunne opnå den hæder, da de fra den nye sæson træder ind i de voksnes rækker og dermed skal konkurrere i seniorrækken. God går vi i Sparta og overvejer, om der skal indføres noget for vores U23 atleter, da det kan være noget svært at begå sig hos vores seniorer, hvor der kun hædres en kvinde og en mand.

 

Vi siger tak for denne gang til årgang 2000 og ønsker jer alt mulig held og lykke fremover – vi skal nok holde øje med jer.

 

12-13 år:

Anyel Weis: 60 m inde – 80 m – 100 m – 200 m – længde – kugle – 4×80 m – 4×200 m

Anders Silleborg: 400m – 4×200 m

Joel Frederik von de Ahé: 600 m – 60 m hæk inde – 80 m hæk – 5-kamp – 4x80m

William Hvass: 800m – 1000m – 1500m – 3000m

Eli Riege: Højde – 4x80m

Valdemar Kopp: Spyd – diskos – hammer (3kg)

Sophus Emil Ramsgaard: 4x80m – 4x200m – 4x60m hæk

Thor Knudsen: 4x200m – 4x60mhæk

Tobias Lykke Nørgaard: 4x60m hæk

Mads Vincentsen: 4x60m hæk

Freja Isabel Knudsen: 60 m inde – 80m – 100m

Aurora Suarez Alvares Thostrup: 200m – 600m – 60m hæk – 4x80m – 4x200m – 4x60m hæk

Laura Diaz Friis: 300m – 4x80m – 4x200m

Christine Næsby: 400 m

Freja Abraham: 800m – 1000m

Cecilie Skaunsgaard: 1500 m

Mikaela Medina Sørensen: længde – højde – trespring – 4x80m

Luna Frid Hanberg: kugle – spyd – diskos – 5-kamp – 4x200m – 4x60m hæk

Pil Nedergaard: hammer – 4x80m – 4x200m – 4x60m hæk

Amalie Caroline Nielsen: 4x60m hæk

 

Foto: FN Sportsfoto – 14-15 års klubmestrene 2019

 

14-15 år:

Vilhelm Krüger: 60m inde – 100m – 200m – 300m – 60m hæk inde – 100m hæk – 300m hæk – længde – stang – kugle – 5-kamp – 4x100m – 4x200m – 1000 m stafet

Luis Maillet: 800m – 4x100m – 4x200m – 1000 m stafet

Lukas Harber: 1500m

Gustav Herold: 3000m

Tobias Jappe Bjerre: Højde – Spyd – diskos – 9-kamp – 4x100m – 4x200m – 1000 m stafet

Frederik Thorup Sørensen: Hammer – 4x100m – 4x200m – 1000 m stafet

Emilie B Voigt: 60m inde

Ingeborg Falck: 100m – 4x100m – 4x200m – 1000 m stafet

Betty Marie Ramsgaard: 200m – 60m hæk inde – 300m hæk – længde – stang – 5-kamp – 7-kamp – 4x100m – 4x200m – 1000 m stafet

Carla Marie Frandsen: 300m – 4x200m

Naomi Toft: 800m

Sofia Thøgersen: 1500m – 3000m – 2000m forhindring

Josefine Hostrup Langkjær: 80m hæk – 4x100m – 1000 m stafet

Kaisa Duedam Ventrup: højde

Josephine Houlbjerg Hansen: højde – spyd

Emilie Kirst: kugle – diskos – hammer

Helena Reijnen: 4x100m – 4x200m

Asta Ellermann-Kingombe: 1000 m stafet