Posted

Foto: FN-Sportsfoto: Klubmestrene 2019 – 16-17 år

 

Lørdag fik vi kåret en masse klubmestre og tidligere er omtalt de 12-13 årige og de 14-15 årige og nu følger de 16-17 årige og 18-19 årige. Desværre er det jo farvel til årgang 2000, der fremover er for gamle til ungdomsafdelingen. Vi vil følge jer med spænding og I vil altid være gemt i vores hjerter.

 

16-17 år:

Bertram Costa: 60m inde – længde – 4x100m – 4x200m

Tazana Kamanga-Dyrbak: 100m – 200m

Linus Lindquist: 400m – 800m – 1500m – 400m hæk – 4x400m (D19)

Nikolaj Grønbech: 60m hæk inde – 110m hæk – stang – spyd – diskos – 7-kamp – 5-kamp – 4x100m – 4x200m – 4×400 (D19)

Wilhelm Kopp: Højde

Dhruv Mehrotra: Trespring – 4x100m – 4x200m

Oswald Carstensen: kugle – 4x100m (D19) – 4x400m (D19)

Mads Rubek Vitoft: hammer – 4x100m – 4x200m

Marie Høgh Larsen: 60m inde – 100m – 4x200m – 4x100m (P19)

Josephine Koch Jacobsen: 200m – 100m hæk – længde – 7-kamp – 4×200 – 4x100m (P19) – 4x400m (P19)

Marie Falkebo Jensen: 400m – 800m – 1500m  – 4x400m (P19)

Sarah Glad: 3000m

Klara Skrive Loessl: 60m hæk inde – 4x200m

Karla Schärfe: højde – spyd – 4x400m (P19)

Rebecka Krueger: stang

Victoria Lendal: trespring – 4x100m (P19)

Liv Nedergaard: hammer

Ellen Lawaetz: 5-kamp

Sofie Spiegelhauer: 4x200m

 

Foto: FN Sportsfoto: Klubmestrene fra de 18-19 årige

 

18-19 år:

Tobias G Larsen: 60m inde – 100m – 200m – 400m – 4x100m

William Devantier: 800m – 1500m – 4x400m

Conrad Lind: 3000m

Andreas Christoffersen: 60m hæk inde – 4x100m

Louis Cantby: 3000m forhindring

Magnus Elsted: Højde – hammer

Vitus Lei Hansgaard: spyd

Emil Frænde: 4x100m

Ida Beiter Bomme: 60m inde – 100m – 60m hæk – 100m hæk – længde – spyd – 7-kamp – 5-kamp – 4x100m – 4x200m

Olivia Thorsgaard: 200m – 400m – 4x200m

Laura Nørrung Poulsen: 800m

Anna Mark Helwigh: 1500m – 3000m – 3000m forhindring

Sophie Søefeldt: 5000m

Isabella Matilda Jensen: 5 km landevej

Elena Johansen: 400m hæk – 4x400m

Sara B Olsen: højde

Amalie Pfeiffer: kugle, diskos

Cecilie Højer McClure Thomsen: hammer – vægt

Louise Bach Moore: 4x200m

Maria Skov Kragh: 4x200m