Posted

I et normalt år så ville vi have festet og hygget os til Årsfest/præmiefest med venner og familier – men sådan skulle det ikke være i år.

 

Men vores ungdommere skal ikke snydes for at blive hædret, så vi kårer stadig årets klubmestre, atletikmærker og senere kommer der også en afsløring med alle vores pokalvindere.

 

Planen fra ungdomsudvalget var så, at vi skulle kåre div. vindere til vores træninger, men så blev det også ændret og gjort meget svært at samles, så ud fra forsigtighedsprincippet, så er alle ungdommere sendt på tidlig juleferie i år.

 

Nedenfor ses Spartas klubmestre for sæson 2020 for de 14-15 årige, der trods mange restriktioner fik et DMU i Hvidovre.

 

Klubmester 2020 – 14-15 år

Øvelse Drenge Resultat Piger Resultat
60 meter Hakeem Ali 7.59 Emilie B Voigt 8.29
100 meter Vitus Rosenkrands 11.81 Emilie B Voigt 13.03
200 meter Vitus Rosenkrands 24.00 Helena Reijnen 26.56
300 meter Joel Frederik von d’Ahé 38.03 Helena Reijnen 44.06
800 meter Joel Frederik von d’Ahé 2.04,26 Sofia Thøgersen 2.10,44
1500 meter Gustav Herold 4.28,73 Sofia Thøgersen 4.25,04
3000 meter Christopher Strandgaard 9.31,20 Sofia Thøgersen 9.54,75
60 hæk inde Joel Frederik von d’Ahé 10.25 Kaisa Duedam Ventrup 9.76
80/100 hæk Joel Frederik von d’Ahé 16.01 Aurora Suarez Alvarez Thostrup 12.82
2000 m forh Madeleine A A Rasmussen 8.13,73
Længde Anyel Weis 6.26 Emilie B Voigt 5.25
Højde Asger Pape Liboriussen 1.79 Kaisa Duedam Ventrup 1.53
Stang Asger Pape Liboriussen 2.70
Kugle Asger Pape Liboriussen 11.76 Ingrid Gram Jensen 11.47
Spyd Kasper Schimmell Smith 32.32 Luna Frid Hanberg 32.72
Diskos Anyel Weis 34.18 Ingrid Gram Jensen 36.10
Hammer Valdemar Kopp 19.62 Pil Nedergaard 32.39
7/9 kamp Joel Frederik von d’Ahé 4650 Aurora Suarez Alvarez Thostrup 4234
4/5 kamp inde Kasper Schimmell Smith Kaisa Duedam Ventrup 2292
Kastemangekamp Valdemar Kopp 1437
4 x 100 meter Anyel Weis 45.81 Aurora S A Thostrup 50.72
Hakeem Ali Helena Reijnen
Joel Frederik von d’Ahé Anna E B Pedersen
Vitus Rosenkrands Emilie B Voigt
4 x 200 meter Emilie B Voigt 1.51,40
Sofia Thøgersen
Pil Nedergaard
Aurora S A Thostrup
1000 m stafet Anyel Weis 2.06,81 Anna E B Pedersen 2.31,52
Vitus Rosenkrands Emilie B Voigt
Hakeem Ali Helena Reijnen
Joel Frederik von d’Ahé Alberthe Brok