Posted

Foto Lone Dybdal: Tazana vinder 200 m i holdfinalen.

 

Så kom vi til sidste omgang af klubmestre 2020 nemlig de ældste 18-19 årige og for nogle af dem (årgang 2001), så er det sidste gang, at de kan kåres som ungdoms klubmestre i Sparta, da de nu træder ind i de voksnes rækker.

 

Så vi skal sige farvel i ungdomsafdelingen og held og lykke fremover til:

Conrad Lind, Andreas Christoffersen, Magnus Elsted, Vitus Lei Hansgaard, Emilie Florin, Elena G Johansen, Isabella Matilda Jensen, Ida Beiter Bomme, Sara B Olsen og Louise Bach Moore.

 

Det helt store navn i denne aldersgruppe i år var Tazana Kamanga-Dyrbak, der ikke bare har sat klubrekorder og ungdomsrekorder på 100 m og 200 m, men også senior klubrekorderne stod for fald, da han løb 10,39 på 100 m og 20,61 på 200 m. 20,61 er endda under EM 2022 kravet for seniorer og han er altså bare 18 år. Det bliver spændende at følge ham.

 

Nikolaj Grønbech har også gjort det rigtig godt i år med ny dansk rekord i 10-kamp for 18 årige.

 

Klubmester 2020 – 18-19 år

Øvelse Drenge Resultat Piger Resultat
60 meter inde Bertram Costa 7.21 Klara Skriver Loessl 7.86
100 meter Tazana Kamanga-Dyrbak 10.39 Emilie Florin 12.49
200 meter Tazana Kamanga-Dyrbak 20.61 Klara Skriver Loessl 25.84
400 meter Victor Kiplagat Kondrup 51.66 Elena G Johansen 59.49
800 meter Linus Lindquist 2.01,14 Elena G Johansen 2.15,01
1500 meter Conrad Lind 3.57,97
3000 meter Conrad Lind 8.44,90
5000 meter Louis Cantby 16.49,42
60 hæk inde Nikolaj Grønbech 8.53 Ida Beiter Bomme 9.03
100/110 hæk Andreas Christoffersen 14.70 Klara Skriver Loessl 14.58
3000 forh. Louis Cantby 10.25,04 Isabella Matilda Jensen 13.45,81
Længde Nikolaj Grønbech 6.63 Ida Beiter Bomme 5.56
Højde Magnus Elsted 1.90 Sara Bleibach Olsen 1.60
Stang Nikolaj Grønbech 4.81 Klara Skriver Loessl 3.87
Trespring Victoria Lendal 11.75
Kugle Nikolaj Grønbech 14.25 Ida Beiter Bomme 11.14
Spyd Vitus Lei Hansgaard 63.05 Ida Beiter Bomme 28.83
Diskos Oswald Carstensen 39.90
Hammer Liv Nedergaard 56.70
7/10 kamp Nikolaj Grønbech 6982 Ida Beiter Bomme 4550
5/7 kamp inde Nikolaj Grønbech 4979 Ida Beiter Bomme 3529
4 x 200 meter Andreas Christoffersen 1.38,55 Ida Beiter Bomme 1.45,89
Oswald Carstensen Liv Nedergaard
Conrad Lind Louise Bach Moore
Magnus Elsted Klara Skriver Loessl