Ungdomshold

Sparta ungdom tilbyder træning i mange grupper og er delt op efter alder, da lige børn leger bedst. Når du træner i Sparta bliver du en del ad den bedste ungdomsafdeling i Danmark. Vi tilbyder træning i alle atletikkens discipliner med andre unge på din egen alder.

DESVÆRRE HAR VI VENTELISTE TIL ALLE VORES HOLD

Spørgsmål ang. grupperne foretages via mail til ungdomschef Charlotte Beiter Bomme på mail [email protected].

Hvis man gerne vil skrives op på venteliste, skal man gå ind her – prisen for at blive skrevet på venteliste er 100 kr.

Holdnavn Årgang Trænere Træningsdage

6-7 års holdet

2011 og 2012 Freja Lomholt, Jannie Ottesen, Julie Widstrup Tirsdag kl. 17-18

8-9 års holdet

2009 og 2010 Frans G Truelsen, Helene Wellm, Maj Grevy Ejstrup Torsdag kl. 17-18

10-11 års holdet

2007 og 2008 Daniel Korang, Jesper Riege, Mie Lorentzen, Mikkel Lysholdt Petersen Tirsdag kl. 16.30-18 / Torsdag kl. 17.15-19 / Fredag kl. 16-17.30 (gymnastik)

12-13 års holdet

2005 og 2006 Andreas Sandfeld, August Hallberg, Augusta Korsgaard, Charlotte Beiter Bomme, Jacob Hvorup, Martin Bartholin Pedersen, Simon Jørgensen Mandag kl. 16.30-18 / tirsdag kl. 16.30-18.30 / torsdag kl. 17-18.30 / fredag kl. 16-17.30 / lørdag kl. 12-14

Kast – junior

2003 til 1999 Jonathan Sand Groves, Marcus Bygballe Keis Efter aftale

14-15 års holdet

2003 og 2004 Anna Olsson, Lefteris Kastrinakis, Marcus Bygballe Keis, Massin Ait Bouziad, Sandra Böll Mandag, tirsdag, torsdag og lørdag

Begynderhold 6-9 år og 10-15 år

2012-2003 August Hallberg, Gustav Lundholm Nielsen, Nicolai Lind Andersen, Nikolaj Graves Mandag kl. 17-18 (6-9 år) og onsdag kl. 17-18.30 (10-15 år)

Mangekamp – junior

2002 til 1998 Bo Lindholm, Kjeld Muff Efter aftale

Mellem- og langdistanceløb – junior

2004 til 1999 Kim Birk Jensen Efter aftale

Spring – junior

2002 til 1999 Martin Thorhauge Stensvig, Renata P Nielsen, Thomas Mørck Offersen Efter aftale

Sprint/hæk – junior

2002 til 1999 Efter aftale

Ungdomsmotionsløbeholdet

2008 til 2002 Andreas Keblow Kofoed, Caroline Tauson, Dagmar Fæster Olsen, Nick Rostgaard Jensen Mandag kl. 18-19 / onsdag kl. 18-19 / fredag kl. 18-19