Ungdomshold

Sparta ungdom tilbyder træning i mange grupper og er delt op efter alder, da lige børn leger bedst. Når du træner i Sparta bliver du en del ad den bedste ungdomsafdeling i Danmark. Vi tilbyder træning i alle atletikkens discipliner med andre unge på din egen alder.

DESVÆRRE HAR VI VENTELISTE TIL ALLE VORES HOLD

Spørgsmål ang. grupperne foretages via mail til ungdomschef Charlotte Beiter Bomme på mail [email protected].

Hvis man gerne vil skrives op på venteliste, skal man gå ind her – prisen for at blive skrevet på venteliste er 100 kr.

Holdnavn Årgang Trænere Træningsdage

6-7 års holdet

2014 og 2015 Emilie Fayl von Hentaller, Freja Lomholt, Jannie Ottesen Tirsdag kl. 17-18

8-9 års holdet

2012 og 2013 Martine Nimskov Torsdag kl. 17-18

12-13 års holdet

2008 og 2009 Amanda Lillevang Rasmussen, Elisabeth Dorsche, Martin Bartholin Pedersen, Mikkel Lysholdt Petersen, Nicolai Lind Andersen Mandag kl. 16.30-18.15 / torsdag kl. 16.30-18.30 (17-18.30 vinter) / lørdag kl. 10-12 (13.00-15.00 vinter)

Kast – junior

2005 til 2002 Diego Marcano Gonzalez Efter aftale

10-11 års holdet

2010 og 2011 Britt Thuren, Jonathan Sydenham, Viktoria Dommer Tirsdag + Torsdag kl. 17.00-18.30 (sommer) / Tirsdag kl. 17.30-19.00 + Søndag kl. 11.00-13.00 (vinter)

14-15 års holdet

2006 og 2007 Anna Olsson, Diego Marcano Gonzalez, Jonathan Sydenham, Massin Ait Bouziad, Trille Ipsen Mandag, tirsdag, torsdag og lørdag

Allround holdet (16-19 år)

2005-2002 Andreas Keblow Kofoed, Julie Thunbo Rivold Mandag kl. 17 + tirsdag kl. 17.45 + torsdag kl. 18.30

Mangekamp – junior

2005 til 2003 Charlotte Beiter Bomme, Diego Marcano Gonzalez, Kenneth Petersen, Thor Aarøe Mørck Efter aftale

Mellem- og langdistanceløb – junior

2005 til 2001 Kim Birk Jensen Efter aftale

Spring – junior

2005 til 2002 Peder Pawel Nielsen, Renata P Nielsen Efter aftale

Sprint/hæk – junior

2005 til 2001 Katja Salivarra Efter aftale

Ungdomsmotionsløbeholdet

2011 til 2006 Mandag kl. 18-19 / onsdag kl. 18-19 / fredag kl. 18-19