Ungdomshold

Sparta ungdom tilbyder træning i mange grupper og er delt op efter alder, da lige børn leger bedst. Når du træner i Sparta bliver du en del ad den bedste ungdomsafdeling i Danmark. Vi tilbyder træning i alle atletikkens discipliner med andre unge på din egen alder.

DESVÆRRE HAR VI VENTELISTE TIL ALLE VORES HOLD

Spørgsmål ang. grupperne foretages via mail til ungdomschef Charlotte Beiter Bomme på mail [email protected].

Hvis man gerne vil skrives op på venteliste, skal man gå ind her – prisen for at blive skrevet på venteliste er 100 kr.

Holdnavn Årgang Trænere Træningsdage

6-7 års holdet

2010 og 2011 Camilla Voigt, Julie Widstrup, Marquis Caldwell Tirsdag kl. 17-18

8-9 års holdet

2008 og 2009 Frans G Truelsen, Jannie Ottesen, Maj Grevy Ejstrup Torsdag kl. 17-18

10-11 års holdet

2006 og 2007 Jesper Riege, Massin Ait Bouziad, Mie Lorentzen Tirsdag kl. 16.30-18 / Torsdag kl. 17.15-19

12-13 års holdet

2004 og 2005 Andreas Sandfeld, August Hallberg, Augusta Korsgaard, Charlotte Beiter Bomme, Martin Bartholin Pedersen, Nicolai Lind Andersen, Simon Jørgensen Mandag kl. 16.30-18 / tirsdag kl. 16.30-18.30 / torsdag kl. 17-18.30 / lørdag kl. 12-14

Kast – junior

2002 til 1997 Carsten Bomme, Jonathan Sand Groves, Marcus Bygballe Keis Efter aftale

14-15 års holdet

2002 og 2003 Anna Olsson, Peder Pawel Nielsen, Sandra Böll Mandag, tirsdag, torsdag og lørdag

Begynderhold 6-9 år og 10-15 år

2011-2002 Gustav Lundholm Nielsen, Mikkel Lysholdt Petersen, Nicolai Lind Andersen, Nikolaj Graves Mandag kl. 17-18 (6-9 år) og onsdag kl. 17-18.30 (10-15 år)

Mangekamp – junior

2002 til 1997 Bo Lindholm Pedersen Efter aftale

Mellem- og langdistanceløb – junior

2002 til 1997 Kim Birk Jensen Efter aftale

Spring – junior

2002 til 1996 Martin Thorhauge Stensvig, Renata P Nielsen, Thomas Duncan Offersen Efter aftale

Sprint/hæk – junior

2002 til 1997 Katja Salivarra Efter aftale

Ungdomsmotionsløbeholdet

2007 til 2002 Andreas Keblow Kofoed, Caroline Tauson, Dagmar Fæster Olsen Mandag kl. 18-19 / onsdag kl. 18-19 / fredag kl. 18-19