Sparta Atletik tilbyder alsidig atletiktræning for børn og unge i alderen 6-19 år. Vi er meget seriøse og har en klar målsætning om progression i træningen. Vi er Danmarks bedste og det vil vi blive ved med at være.

Det vil sige jo ældre du er jo mere træner du.

Vores 6-9 årige børn træner 1 gang om ugen

Vores 10-11 årige træner 2 gange om ugen

Vores 12-13 årige træner 3-4 gange om ugen

Vores 14-19 årige træner fra 4 og op til 10 gange om ugen

Ungdomshold

Nedenfor kan du se alle vores grupper og hvornår de træner – vær dog obs på, at vi har venteliste til alle vores hold. Hvis du vil skrives på ventelisten, så skriv til [email protected] – ventetiden kan være op til 2 år.

Holdnavn Årgang Trænere Træningsdage

6-7 års holdet

2015 og 2016 Ellen Lawaetz, Jannie Ottesen Tirsdag kl. 17-18

8-9 års holdet

2013 og 2014 Ingrid Gram Jensen, Louise Bach Moore, Paolo Perotti Torsdag kl. 17-18.15 (sommer) og kl. 17-18 (vinter)

12-13 års holdet

2009 og 2010 Bertram Costa, Elisabeth Dorsche, Martin Bartholin Pedersen, Viktoria Dommer Mandag kl. 16.30-18.15 / torsdag kl. 16.30-18.30 (17-18.30 vinter) / lørdag kl. 12-14 (13.00-15.00 vinter)

Kast – junior

2006 og ældre Diego Marcano Gonzalez Efter aftale

10-11 års holdet

2011 og 2012 Jonathan Sydenham, Sofie Spiegelhauer, Tine Lund-Bretlau, Viktoria Dommer Tirsdag kl. 16.30-18.00 / Søndag kl. 10.30-12.30

14-15 års holdet

2007 og 2008 Anna Olsson, Diego Marcano Gonzalez, Jonathan Sydenham, Trille Ipsen Mandag, tirsdag, torsdag og lørdag

Sandkasseatletik

2-5 år Kristian Ipsen, Trille Ipsen Søndag (1/5 - 15/5 - 3/7 - 7/8 - 4/9) kl. 9.30-10.15

Mangekamp – junior

2006 til 2003 Charlotte Beiter Bomme, Diego Marcano Gonzalez, Kenneth Petersen, Thor Aarøe Mørck Efter aftale

Mellem- og langdistanceløb – junior

2006 til 2003 Kim Birk Jensen Efter aftale

Spring – junior

2006 til 2003 Peder Pawel Nielsen, Renata P Nielsen Efter aftale

Sprint/hæk – junior

2006 til 2001 Katja Salivarra Efter aftale

Ungdomsmotionsløbeholdet

2012 til 2006 Mandag kl. 18-19 og onsdag kl. 18-19