Sparta Atletik tilbyder alsidig atletiktræning for børn og unge i alderen 6-19 år. Vi er meget seriøse og har en klar målsætning om progression i træningen. Vi er Danmarks bedste og det vil vi blive ved med at være.

Det vil sige jo ældre du er jo mere træner du.

Vores 6-9 årige børn træner 1 gang om ugen

Vores 10-11 årige træner 2 gange om ugen

Vores 12-13 årige træner 3-4 gange om ugen

Vores 14-19 årige træner fra 4 og op til 10 gange om ugen

Ungdomshold

Nedenfor kan du se alle vores grupper og hvornår de træner – vær dog obs på, at vi har venteliste til alle vores hold. Hvis du vil skrives på ventelisten, så skriv til [email protected] – ventetiden kan være op til 2 år.

Holdnavn Årgang Trænere Træningsdage

6-7 års holdet

2011 og 2012 Freja Lomholt, Jannie Ottesen, Julie Widstrup Tirsdag kl. 17-18

8-9 års holdet

2009 og 2010 Frans G Truelsen, Helene Wellm, Maj Grevy Ejstrup Torsdag kl. 17-18

10-11 års holdet

2007 og 2008 Daniel Korang, Jesper Riege, Mie Lorentzen, Mikkel Lysholdt Petersen Tirsdag kl. 16.30-18 / Torsdag kl. 17.15-19 / Fredag kl. 16-17.30 (gymnastik)

12-13 års holdet

2005 og 2006 Andreas Sandfeld, August Hallberg, Augusta Korsgaard, Charlotte Beiter Bomme, Jacob Hvorup, Martin Bartholin Pedersen, Simon Jørgensen Mandag kl. 16.30-18.15 / tirsdag kl. 16.30-18.30 / torsdag kl. 16.30-18.30 / lørdag kl. 11.30-13.30

Kast – junior

2003 til 1999 Jonathan Sand Groves, Marcus Bygballe Keis Efter aftale

14-15 års holdet

2003 og 2004 Anna Olsson, Lefteris Kastrinakis, Marcus Bygballe Keis, Massin Ait Bouziad, Sandra Böll Mandag, tirsdag, torsdag og lørdag

Begynderhold 6-9 år og 10-15 år

2012-2003 August Hallberg, Gustav Lundholm Nielsen, Nicolai Lind Andersen, Nikolaj Graves Mandag kl. 17-18 (6-9 år) og onsdag kl. 17-18.30 (10-15 år)

Mangekamp – junior

2002 til 1998 Bo Lindholm, Kjeld Muff Efter aftale

Mellem- og langdistanceløb – junior

2004 til 1999 Kim Birk Jensen Efter aftale

Spring – junior

2002 til 1999 Martin Thorhauge Stensvig, Renata P Nielsen, Thomas Mørck Offersen Efter aftale

Sprint/hæk – junior

2002 til 1999 Efter aftale

Ungdomsmotionsløbeholdet

2008 til 2002 Andreas Keblow Kofoed, Caroline Tauson, Dagmar Fæster Olsen, Nick Rostgaard Jensen Mandag kl. 18-19 / onsdag kl. 18-19 / fredag kl. 18-19